logo
793-350-008
DreamFast

Producent opakowań z tworzyw sztucznych

Czy opakowania blistrowe spełniają standardy ekologii?


Z roku na rok w Polsce i na świecie rośnie świadomość ekologiczna. Coraz więcej osób zwraca uwagę na konieczność ochrony środowiska oraz ograniczenie liczby generowanych odpadów. W odpowiedzi na zmiany klimatyczne, ale i również oczekiwania społeczne przedsiębiorcy muszą przestawiać się na ekologiczne rozwiązania, redukując tym samym ślad węglowy i stawiając na produkcję w duchu zero waste. Odwieczny problem stanowią jednak opakowania. Dużą popularnością cieszą się kartony, ale nie wszystkie produkty można sterylnie zapakować w ten sposób. Rozwiązaniem są opakowania blistrowe, które wciąż jednak budzą wątpliwości w kontekście ekologii.

Czy blistry można uznać za opakowania ekologiczne?

Opakowania przyjazne dla środowiska to takie, których produkcja nie ingeruje w środowisko naturalne, a nadto nie zwiększa emisji dwutlenku węgla. Ponadto za ekologiczne uznaje się te materiały, które po wykorzystaniu, nadają się do recyklingu. Opakowania blistrowe produkuje się z tworzyw sztucznych i kartonów. Taka informacja sprawia, że wiele osób uznaje blistry za opakowania, które nie spełniają ekologicznych standardów. I choć opakowania z tworzyw sztucznych są mniej przyjazne dla środowiska niż te, które powstają w całości z naturalnych materiałów, nie oznacza to, że są złe. Współcześnie większość producentów opakowań blistrowych wytwarza je z materiałów, które w pełni nadają się do recyklingu.

Jednym z takich materiałów jest folia PET, która po przetopieniu może być wykorzystana ponownie. Dzięki jej zastosowaniu można więc ograniczyć produkcję śmieci i przyczynić się do ograniczenia śladu węglowego. Jednocześnie jednak nie trzeba rezygnować z wytrzymałego i plastycznego materiału. Wśród opakowań blistrowych dostępnych w naszej ofercie znaleźć można blistry zgrzewane, zaginane i składane. Co ważne, jedynie blistry zgrzewane są łączone na stałe. Blistry zaginane i składane można wykorzystywać ponownie jeszcze przed poddaniem ich procesom selekcji i przetwarzania. W tym przypadku zatem opakowania blistrowe uznaje się za produkty, które spełniają standardy ekologii, gdyż znajdują wielokrotne zastosowania.

Wróć