logo
793-350-008
DreamFast

Producent opakowań z tworzyw sztucznych

Gdzie znajdują zastosowanie blistry łączone?


Za popularnością opakowań wykonywanych z tworzyw sztucznych stoi nie tylko trwałość, łatwość obróbki i możliwość poddawania tego typu materiałów recyklingowi. Liczą się również względy estetyczne oraz funkcjonalne, które pozwalają na wytwarzanie opakowań w praktycznie każdej postaci i w rozmiarach ściśle dostosowanych do produktów. Jednym z powszechnie stosowanych rodzajów opakowań produkowanych z tworzyw sztucznych są tzw. blistry łączone. Czym się wyróżniają i w jakich branżach są najchętniej wykorzystywane? Wyjaśnimy w dalszej części wpisu.

Zalety blistrów łączonych

Blistry łączone są wytwarzane z dwóch surowców: twardej folii wykonanej na bazie tworzywa sztucznego oraz kartonu. W zależności od połączenia tych dwóch materiałów mogą one przyjmować różne formy, np.:

 • sklejony lub zgrzany blister wklejony między dwa arkusze kartonu;
 • sklejony lub zgrzany blister z arkuszem kartonu umieszczonym wewnątrz;
 • zgięty blister z kartonową tylną ścianką.

Tworzywo sztuczne używane do produkcji blistrów łączonych jest najczęściej przeźroczyste, co umożliwia oglądanie zabezpieczonych produktów bez konieczności ich wyjmowania. Klienci bardzo cenią sobie takie rozwiązanie, ponieważ ułatwia im to podjęcie decyzji, a przy okazji gwarantuje, że produkt nie był dotykany przez dziesiątki innych zainteresowanych. W sytuacji, gdy zaczęto zwracać baczną uwagę na kwestie higieny i ewentualnej transmisji drobnoustrojów, szczelne, łatwe do zdezynfekowania opakowanie stało się dodatkowym atutem skłaniającym konsumentów do zakupu określonego towaru. Producenci mogą mieć za to pewność, że produkt zapakowany w blister łączony nie ulegnie uszkodzeniu nawet podczas transportu czy po wystawieniu go na sklepową półkę. Doskonale nadają się do ekspozycji w punktach sprzedaży samoobsługowej.

Blistry łączone, oprócz otaczającej produkt osłonki wykonanej z polimerowego tworzywa, są również zaopatrzone w tylną ściankę bądź kartonową wkładkę. Kartonowy arkusz jest niezwykle przydatny, ponieważ można na nim umieścić wszelkie istotne informacje na temat danego artykułu, w tym: użytych do produkcji materiałów, miejsca wytworzenia, dostępnych funkcji, instrukcję obsługi itp. Blistry łączone są cenione również ze względu na możliwość wykorzystania tektury jako elementu marketingowego np. w formie kolorowej grafiki, na której tle zostanie zaprezentowany właściwy towar. Użycie kartonowego arkusza jako składowej blistra łączonego ma jeszcze jedną przydatną funkcję, a mianowicie ułatwia ono wyjęcie produktu już po zakupie – aby dostać się do środka opakowania, często wystarczy po prostu oderwać lub zdjąć tylną ściankę.

W jakich branżach można spotkać się z blistrami łączonymi?

Wśród produktów najczęściej pakowanych w blistry łączone można znaleźć:

 • chemię gospodarczą (np. kostki WC, odświeżacze),
 • części hydrauliczne (np. złączki, uszczelki),
 • akcesoria budowlane (np. śrubki, wkręty),
 • akcesoria piśmiennicze i biurowe (np. długopisy, taśmy klejące, spinacze),
 • sprzęt i akcesoria elektroniczne (np. słuchawki, ładowarki, karty SD),
 • części i akcesoria elektryczne (np. bezpieczniki, gniazdka, włączniki),
 • części i akcesoria samochodowe (np. wycieraczki, zawieszki zapachowe),
 • kosmetyki i akcesoria kosmetyczne (np. pomadki, pilniki, maszynki do golenia),
 • dekoracje (np. ozdoby świąteczne, elementy wystroju domu),
 • zabawki.

Nie wyczerpuje to jednak zastosowań blistrów łączonych. Dzięki swojej uniwersalności i możliwości dowolnego formowania kształtów stosowane są również przy pakowaniu wielu innych produktów, zwłaszcza tych o stosunkowo niedużych rozmiarach. Za sprawą wysokiej trwałości, sztywności i chemicznej neutralności doskonale chronią nawet tak delikatne przedmioty jak smoczki, gryzaki czy butelki do karmienia dzieci. Często wykorzystuje się je do pakowania żarówek i baterii. Ponadto służą także do eksponowania przedmiotów kolekcjonerskich (m.in. figurki, monety), a w pewnych przypadkach mogą być w nich przechowywane nawet produkty spożywcze (np. żelki, gumy). Wynika z tego jednoznacznie, że blistry łączone są jednym z najbardziej rozpowszechnionych rodzajów opakowań z tworzyw sztucznych.

Wróć