logo
793-350-008
DreamFast

Producent opakowań z tworzyw sztucznych

W jakich materiałach możliwe jest wypalanie laserem?


Wypalanie laserowe charakteryzuje się przede wszystkim wysoką precyzją. Przy użyciu tej technologii możliwe jest grawerowanie i znakowanie bez ograniczenia wielkości detalów. Jakie materiały nadają się do wypalania laserem, a w przypadku których nie należy stosować tej metody?

Najczęstsze zastosowania wypalania laserem

Wypalaniu laserowemu można poddać różnorodne materiały - metal, szkło, karton, papier, drewno,  płyty wiórowe, tworzywa sztuczne, gumę, skórę, piankę, tekstylia i wiele innych. W przeciwieństwie do tradycyjnej obróbki mechanicznej ta technologia pozwala na wykonanie bardzo szczegółowego graweru lub znakowania na powierzchniach o różnej twardości. Między innymi właśnie dlatego zyskała ona tak dużą popularność i znalazła swoje zastosowanie w wielu branżach. Wypalanie laserem pozwala na znakowanie i grawerowanie napisów, logotypów, grafik oraz zdjęć nie tylko w precyzyjny, ale także w ekonomiczny sposób. 

Jakie materiały nie nadają się do wypalania laserem?

Wypalanie przy pomocy lasera ma bardzo szerokie zastosowanie. Jest także w pełni bezpieczne zarówno dla pracowników, którzy je wykonują, jak i dla środowiska. Warto jednak pamiętać, że nie każdy materiał można poddać tej metodzie kształtowania. Ma to związek z niebezpiecznymi pyłami i gazami, które mogłyby uwalniać się podczas obróbki. Materiały nieodpowiednie do wypalania laserem to m.in.:

  • włókna węglowe;
  • skóra i sztuczna skóra z zawartością chromu (VI);
  • żywica epoksydowa i fenolowa;
  • PVC;
  • teflon.

To jednak nie wszystko. Wypalanie materiałów zawierających nikiel, kobalt, miedź, ołów, chrom lub mangan również może okazać się niebezpieczne. Pamiętaj, aby tego typu obróbkę zawsze powierzać profesjonalistom, którzy wykonują swoją pracę nie tylko dokładnie, ale też zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.

Wróć